تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۶:۰۷

رييس دانشگاه علوم پزشکي تبريز

شاهین محمودی

آزادی ۳ دانشجوی بازداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

آزادی ۳ دانشجوی بازداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
در سطح کشور در برخي از اقلام دارويي با کمبودهايي مواجه شديم که از جمله دلايل آن مي توان به وجود برخي شرکت هاي دارويي که در دوره هاي قبلي با تحريم بودند و چرخه توليدشان به طور کامل راه اندازي نشده بود؛ در برخي واحد ها، خطوط توليد دارو با مشکلاتي مواجه شده بودند ؛ در حال بازسازي بودند و همچنين دپو دارو توسط برخي کارخانه هاي توليد دارو اشاره کرد.

آزادی ۳ دانشجوی بازداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز درچهارمین نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح علل ایجاد برخی از کمبود های دارویی گفت : در سطح کشور در برخی از اقلام دارویی با کمبودهایی مواجه شدیم که از جمله دلایل آن می توان به وجود برخی شرکت های دارویی که در دوره های قبلی با تحریم بودند و چرخه تولیدشان به طور کامل راه اندازی نشده بود؛ در برخی واحد ها، خطوط تولید دارو با مشکلاتی مواجه شده بودند ؛ در حال بازسازی بودند و همچنین دپو دارو توسط برخی کارخانه های تولید دارو اشاره کرد.

او افزود : اکنون برخی از تولید کننده های دارو با افزایش خط تولید وهمچنین سه شیفته کردن خطوط تولید در تلاش هستند تا این کمبود دارو در سطح استان مرتفع گردد و در این راستا وزارت بهداشت در چند نوبت از برخی از کشورها اقدام به واردات دارو نمود این اقلام در سطح داروخانه های کشور توزیع شده و یا در حال توزیع است.

بهمن نقی پوردر خصوص نا آرامی های اخیر کشور و تجمعات دانشجویان این دانشگاه اظهار داشت: در این مدت بیشترین موافقت و مجوز تجمع قانونی و گفتگو در سطح کل دانشگاه‌های کشور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز صادر شده است چرا که دانشجویان را فرزندان خود می‌دانیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در اینجا رسما و به صورت صریح اعلام می کنم حتی یک دانشجوی این دانشگاه بخاطر اتفاقات و تجمعات درون دانشگاه بازداشت نشده و قبلتر ۳ دانشجو که در جریان اعتراضات سطح شهر حضور داشتند، دستگیر شده بودند که آنها نیز آزاد شده‌اند و در مورد موارد احتمالی دیگر نیز تلاش می‌کنیم با همکاری دستگاه‌های مربوطه و رافت اسلامی با کمترین ضرر از این بحران گذر کنیم ..

نقی پور با اشاره به افزایش قیمت دارو اظهار کرد: قیمت داروهای آزاد افزایش یافته است اما اگر با سیستم بیمه دارو تهیه کنند، افزایش قیمت بر آنها تحمیل نمی‌شود، چراکه یکی از دلایل طرح دارویار هم این بود که افزایش قیمت را دولت تامین کند و همچنان این طرح موفق به عملکرد خوب بوده است.

وی با اشاره به تلاشهای مدافعان سلامت در ایام کرونا، تعداد بیماران بستری کرونایی در سطح استان را ۶۲ نفر اعلام کرد و افزود : از این تعداد ۲۱ نفر در بخش های ویژه بستری هستند و ۱۰ بیمار نیز به دستگاه ونیلاتور وصل هستند.

وی ادامه داد : خوشبختانه هفته هاست در استان فوتی کرونایی نداریم

نقی پور با بیان اینکه میزان سهمیه متوسط دارویی در خصوص دارو و سرم از سطح کشور بالاتر است گفت : پیگیری های مسئولین امر و همچنین وجود برخی از شرکت های دارویی در سطح استان سبب شد سهمیه بیشتری به آذربایجان شرقی تعلق گیرد ، ولی با اینحال پذیرش بیماران دو استان همجوار شرایط استان را تحت تاثیر قرار داده و پیچیده تر می کنند .

نقی پور همچنین از همکاری دانشگاه علوم پزشکی با برخی از شرکت های داروسازی خبر داد و گفت : در این راستا مکان هایی در دانشگاه علوم پزشکی در اختیار آنها گذاشته شده تا با تبادل دانش بتوانیم داروهایی خاصی که کمبود دارند تولیدکنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به فرسودگی تجهیزات دانشگاه علوم پزشکی گفت : تجهیزات پزشکی موجود در ۵ تا ده سال گذشته خریداری شده اند و در ایام کرونا هزینه هایی که می شد برای خرید تجهیزات صرف کرد در قسمت کرونا مصرف گردید و تجهیزات موجود نیز با شدت بیشتر در ایام کرونا استفاده شد.

وی ادمه داد : کمبودهای تجهیزات پزشکی لوازم مصرفی نسبت به قبل کمتر شده است اما تجهیزات سرمایه ای که هزینه های بالاتری دارند برای خرید و جایگزینی زمان و سرمایه کافی می طلبد .

نقی پور با اشاره به اهمیت سلامت روان وفاکتورهای متعدد موثر بر آن بیان کرد : دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی امر سلامت در حوزه بهداشت واحدی به نام سلامتی روان دارد که پیگیراین امر هستند.

وی ادامه داد : این واحد با تمام سیستم های کشور در حال تعامل هستند و کارهایی که برای افزایش سلامتی روان مردم نیاز است انجام دهند که از جمله این اقدامات ،ایجاد مراکز مشاوره ، برگزاری دوره‌های آموزشی و بحث آموزشهای رسانه ای برای حفاظت از سلامت روان جامعه است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.