کد خبر : 738
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰:۴۷

آزادی زندانیان در ماه ماتم سرور آزادگان/ تفسیر علمی مکتب عاشورا با کمک های مومنانه هیئات عزاداری

آزادی زندانیان در ماه ماتم سرور آزادگان/ تفسیر علمی مکتب عاشورا با کمک های مومنانه هیئات عزاداری

به گزارش تبریزسیاست، صدای کاروان محرم ۹۹ به گوش می رسد و دلدادگان مکتب حسین (ع) همچون همیشه در حال مهیا شدن برای برگزاری مراسم عزا و سوگ سرور آزادگان عالم، اما با کمی تفاوت و با حضور مهمانی ناخوانده بنام کرونا که چند وقتی است آمده و به هر ضرب و زوری صاحبخانه شده


به گزارش تبریزسیاست، صدای کاروان محرم ۹۹ به گوش می رسد و دلدادگان مکتب حسین (ع) همچون همیشه در حال مهیا شدن برای برگزاری مراسم عزا و سوگ سرور آزادگان عالم، اما با کمی تفاوت و با حضور مهمانی ناخوانده بنام کرونا که چند وقتی است آمده و به هر ضرب و زوری صاحبخانه شده و همه برنامه های معمول را غیر معمول کرده است.

حضور این مهمان ناخوانده بر برگزاری مراسم دهه محرم نیز بی تاثیر نبوده و مانع از برگزاری آیین های عزاداری در مساجد، حسینیه ها، منازل و بطور کلی محیط های سربسته شده و نذورات همیشگی ایام محرم را نیز در حد پخش غیرپخته و البته بسته های کمک معیشتی به نیازمندان محدود کرده، هرچند که خود این اقدامات قدمی بسیار ارزشمند در تبدیل شور حسینی به شعور حسینی و گامی در جهت تفسیر عملی مکتب عاشوراست.

در این میان خانواده های زندانیان یکی از اقشار آسیب‌پذیر در حوزه‌های مختلف هستند که این روزها ویروس کرونا زندگی را بر آنها دشوارتر کرده و معیشت بسیاری از آنان را که وابسته به یارانه است، به تنگنا کشانده چرا که این مبالغ کفاف زندگی چند نفره آن هم با خانه های عموماً اجاره ای خانواده های زندانیان را نمی‌دهد.

در بسیاری از این خانواده ها، زنان به عنوان سرپرست خانوار در مدت حبس همسرانشان، به کار در خارج از خانه می‌پردازند، البته آن هم اگر کاری با توجه به موقعیت اجتماعی به وجود آمده محقق شود، کارهایی مانند پرستاری از کودکان و سالمندان، کار در تالارها، آشپزی در رستوران‌ها و کارهای خدماتی، اما این روزها از صدقه سری کرونا کمتر کسی تمایل دارد کسی غیر از اعضای خانواده پا به فرش خانه بگذارد و در نتیجه شرایط زندگی برای این خانواده‌ها بسیار سخت شده است.

 *اجرای طرح «هر هیئت، آزادی یک زندانی» توسط هیئت‌های عزاداری حسینی در قالب پویش کمک مومنانه

بر همین اساس ستاد دیه آذربایجان شرقی تصمیم به اجرای طرح «هر هیئت، آزادی یک زندانی» توسط هیئت‌های عزاداری حسینی در قالب کمک مومنانه در استان گرفته و بر اساس اعلام مدیر ستاد، این طرح امسال بدنبال شیوع ویروس کرونا برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد با همراهی عزاداران حسینی و رسانه ها اجرا می‌شود.

رسول تقی‌پور در خصوص اجرای این طرح به خبرنگار فارس  در تبریز می گوید: سال گذشته با کمک هیئت های حسینی بیش از ۳۵ نفر از زندانیان غیرعمد از زندان های استان آزاد شدند و هیئت موکب «ولیه الله تبریز» نیز آزادی ۷۲ زندانی را به نیت شهدای کربلا تقبل کرده و تا کنون نیز مقدمات آزادی ۳۰ زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کرده‌ است.

وی ادامه می دهد: با توجه به این‌که صاحبان هیئت‌ها دارای شخصیت کاریزماتیک بوده و از آنجایی که امسال به علت شیوع بیماری کرونا برگزاری مراسم معمول عزاداری ممکن نیست، فرصت مناسبی برای کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد فراهم می‌شود.

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی با بیان این‌که تاکنون بسیاری از هیئت‌های حسینی اعلام آمادگی کرده‌اند تا بخشی از هزینه‌های احسان هیئت‌ها‌ و مردم را در راستای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد اختصاص دهند، می گوید: هر هیئت در ایام ماه محرم، آزادی یک زندانی را تقبل می‌کند.

تقی پور زندانیان جرائم غیرعمد آذربایجان شرقی را ۳۸۵ نفر عنوان و تاکید می کند: مجموع مبلغ بدهی این زندانیان، ۱۵۰ میلیارد تومان است در صورتی که بتوانیم ۱۲ میلیارد تومان تامین کنیم، مابقی آن را نیز میتوانیم از طریق اعسار به تقسیط، گذشت رضایتمندانه‌ی شکات و تسهیلات تامین کنیم تا زمینه‌ آزادی این زندانیان فراهم شود.

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی با بیان اینکه امیدواریم امسال هیئات حسینی قدمی اساسی در این خصوص بردارند، اضافه می کند: خیرین می‌توانند کمک‌های خود را جهت آزادی زندانیان جرائم غیرعمد به شماره حساب‌های ستاد دیه بانک سپه ۸۸۰۰۸۱، بانک تجارت ۱۰۰۱۰۰ و شماره کارت بانک ملی ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۵۱۰۹۵۶ واریز کنند.

 

 

 *مراسم سوگواری اباعبدالله (ع) بستری برای ترویج امور خیر 

در این میان مهدی لیثی از مداحان جوان تبریزی نیز با تاکید بر لزوم بکارگیری ظرفیت و توان هیئات عزاداری برای انجام اقدامات خیر معتقد است: هر جا که شور حسینی چه در قالب دسته های عزاداری و چه هئیات و روضه خوانی برقرار باشد، بستری بالقوه برای تبدیل آن به شعور حسینی و اجرای برنامه هایی چون کمک مؤمنانه وجود دارد.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم با رعایت تمام موازین و الزامات پیشگیرانه معتقد است هر جا که نام و یاد اباعبدالله (ع) جاری و ساری باشد، آنجا دل های عاشقان مکتب حسینی برای دستگیری و کمک به نیازمندان خواهد تپید.

این مداح تبریزی حضور مردم در مراسم عزای حسینی و روضه سیدالشهدأ را لازمه بهره گیری از چنین ظرفیتی برای امور خیر عنوان و تاکید می کند: سال گذشته تنها در چند ساعت زمان برگزاری یکی از همین مراسم سوگواری، ۶۰میلیون ریال برای کمک به آزادی زندانیان جمع آوری شد و این نشان از ظرفیت بالای چنین مراسمی برای امور خیر و کمک های مؤمنانه است که البته امسال لازمه این امر وجود امنیت بهداشتی در برگزاری مراسم است.

 

 *آزادی ۷۲ زندانی به نیت ۷۲ شهید دشت کربلا/پخت و توزیع نان صلواتی به مدت ۱۴۰ روز در مناطق محروم تبریز

سید قاضی طباطبایی نوه آیت الله قاضی طباطبایی نیز از دست اندرکاران موکب «ولیه الله تبریز» است که در مدت سه سال زمینه آزادی ۳۴ زندانی را فراهم و امسال نیز با توجه به شیوع کرونا برگزاری مراسم عزاداری محرم را متوقف کرده و در مقابل به نیت چهارده معصوم، پخت و توزیع نان صلواتی به مدت ۱۴۰ روز را در مناطق محروم تبریز تقبل کرده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی ها و تقسیم کاری در موکب ولیه الله تبریز برای سرکشی به اماکنی چون شیرخوارگاه ها، خانه های سالمندان، خیریه ها، تامین انشعابات خدمات شهری برای تعدادی از افراد بی بضاعت و تسویه حساب های دفتری نیازمندان در دهه محرم تاکید می کند: امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا و متاسفانه وضعیت نامناسب اقتصادی و افزایش سرسام آور هزینه ها، بصورت داوطلبانه با تعطیلی مراسم سوگواری معمول تصمیم گرفته ایم هزینه های برگزاری این مراسم را در امور خیری مانند آزادی زندانیان جرائم غیرعمد هزینه کنیم.

این خادم اباعبدالله (ع) با اشاره به اینکه البته ما این کار را از سه سال قبل شروع کرده ایم، می افزاید: هدف ما آزادی ۷۲ زندانی به نیت ۷۲ شهید دشت کربلاست و امیدواریم با عنایات الهی و همراهی عاشقان اباعبدالله (ع) امسال این هدف را به سرانجام برسانیم.

طباطبایی ضمن مثبت ارزیابی کردن اقداماتی نظیر پویش «هر هیئت آزادی یک زندانی»، لازمه آن را اطلاع رسانی درست و گسترده می داند و می گوید: هر چند برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری محرم ضروری و جزٔ آیین های مذهبی ما بوده و کسی مواقق تعطیلی آن نیست، اما بدون شک بهره گیری از این بستر و شوق و شور دینی برای انجام امور خیر و دستگیری از نیازمندان در شرایط کنونی و فشار گرانی و کرونا بر مردم، تجلی واقعی شعور حسینی و زمینه ساز رضایت الهی و خشنودی ائمه اطهار از ما شیعیان و دوست دارانشان خواهد بود.

 

 *هیئات و مداحان بنام پای کار بیایند 

دلاکی مسئول هیات جوانان اباعبدالله الحسین (ع) شهر جدید سهند نیز ضمن استقبال از اقدامات خیر در قالب طرح های کمک مؤمنانه و آزادی زندانیان جرائم غیرعمد معتقد است: چنین کارهایی در واقع عمل به آموزه هایی است در مکتب حسین (ع) و توسط همان هیئات حسینی و عزاداری به ما منتقل شده چرا که هدف نهایی و غایی مکتب اباعبدالله (ع) چیزی جز دستگیری از مظلوم و یاری خواهران و برادران دینی نیست.

وی لازمه تحقق کامل اهداف طرح هایی چون آزادی زندانیان توسط هیئت های حسینی را پیشقدم شدن هیئات و مداحان بنام می داند و می گوید: بدون شک چنین اقدامی از سوی این هیئت ها و مداحان انگیزه و تشویقی برای سایر هیئات ها و دسته جات عزاداری است و ما نیز در هیات جوانان شهر جدید سهند از چندین سال قبل سالانه مبلغ یکصد میلیون ریال در این زمینه هزینه می کنیم و امیدواریم این اقدام به رسم و سنتی حسنه و پیوسته در بین هیئات حسینی تبدیل و زمینه ساز گشایش مشکلات برخی از نیازمندان شود.

بدون شک شور حسینی در همیشه زمان ها و در اشکال گوناگونی از سوگواری ها و عزاداری ها در ایران، سرزمین محبان اهل بیت (ع) و بویژه اباعبدالله (ع) بروز و نمود داشته و اکنون و در این روزگار کرونایی، این شور بواسطه دستگیری از کسانی که چوب کرونا و مشکلات کوچک و بزرگ، اجازه چرخیدن چرخ زندگی هایشان را نمی دهد، در قالب هایی چون کمک مؤمنانه و آزادی زندانیان متجلی خواهد شد تا مهر تاییدی باشد بر شعور حسینی همان هایی که در هر بزنگاهی، از انقلاب و حضور در جبهه های جنگ تحمیلی گرفته تا معرکه های تحریم، ایستادگی، مقاومت و مبارزه با کرونا، معتقد و متعهد بودن خود را با وجود تمام ناملایمات و بی مهری ها به اثبات رسانده اند.

عکس و فیلم ها مربوط به محرم سال ۹۸ است.

انتهای پیام/۶۰۰۰۲
Source link

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.