کد خبر : 8184
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۵:۰۳

افتتاح طرح‌های بنیاد شهید با اعتبار حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان

افتتاح طرح‌های بنیاد شهید با اعتبار حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت تبریز سیاست به نقل از ایرنا، ‌ دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در پنجاه و ششمین افتتاح جهش تولید و ادامه افتتاح طرح های عمرانی، در آستانه روز بزرگداشت شهدا ( ۲۲ اسفند ماه)‌ سالروز تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی، چهار طرح درمانی و بیمارستانی و پنج مجتمع فرهنگی، ورزشی و

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت تبریز سیاست به نقل از ایرنا، ‌ دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در پنجاه و ششمین افتتاح جهش تولید و ادامه افتتاح طرح های عمرانی، در آستانه روز بزرگداشت شهدا ( ۲۲ اسفند ماه)‌ سالروز تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی، چهار طرح درمانی و بیمارستانی و پنج مجتمع فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثارگران را در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، مرکزی، بوشهر، یزد، خراسان رضوی، قزوین و تهران از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح می کند.  

 این طرح‌ها شامل، بیمارستان، درمانگاه، کلینیک، اورژانس، فیزیوتراپی، آزمایشگاه، رادیولوژی و همچنین سالن‌های ورزشی، استخر، سالنهای همایش، سوئیت، آمفی تئاتر و مراکز اقامتی در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، مرکزی، بوشهر، یزد، خراسان رضوی، قزوین و تهران بازگشایی خواهد شد.

این طرح ها (گروه الف و ب)‌ برای ۱۳۶۴ نفر اشتغالزایی کرده را در بر گرفته و با صرف ۲۹۵ میلیارد تومان اعتبار و ۴۲ میلیارد تومان در بخش خصوصی به بهره برداری می رسند.

ساماندهی گلزار شهدای استان البرز

در استان البرز،‌ افتتاح ساماندهی گلزار شهدای استان البرز با اعتبار ۶ میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی به انجام خواهد رسید.

گلزار شهدای استان البرز در پی فرمایشات رهبر معظم انقلاب ساماندهی شده است.

افتتاح ۲۰ طرح تولیدی و اقتصادی

۲۰ طرح تولیدی و اقتصادی در سطح کشور شامل واحدهای صنعتی، نیروگاهی، معدنی، صنایع تبدیلی، خوراک دام، پرورش دام و مرغ و ماهی و گلخانه با اشتغالزایی ۳۴۹۹ نفر با صرف ۷۸۳ میلیارد تومان اعتبار در بخش دولتی به بهره برداری می رسد.

طرح اراضی مسکن ایثارگران

همچنین افتتاح ۹ طرح عمرانی مسکن و واگذاری ۱۵ طرح اراضی مسکن ایثارگران در سطح کشور شامل آماده سازی سایت های مسکونی و مجتمعی برای ۶۳۵۰ واحد و واگذاری زمین برای ۴۳۵۰ واحد مسکونی ایثارگران با اعتباری نزدیک به ۱۲۶۱۶ میلیارد تومان در بخش دولتی در دستور کار قرار دارد.

افزوده شدن تخت‌های بیمارستانی در روز بزرگداشت شهدا

معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره افتتاح طرح های عمرانی فرهنگی درمانی و اقتصادی اعلام کرد: به مناسب روز شهید از ۳۲۰ تخت جدید که به ظرفیت تخت‌های بیمارستان تحت پوشش بنیاد اضافه می‌شود، بهره‌برداری خواهیم کرد. ۵۳ طرح به دست رئیس جمهوری در روز مبعث افتتاح می‌شود. ۲۶۰ تخت در بیمارستان خاتم الانبیاء،  ۸۰ تخت در بیمارستان فجر تبریز و تعدادی تخت هم در بخش مراقبت‌های ویژه اضافه می‌شود.

وی افزود:‌ یکی از بزرگترین بیمارستان‌های استان خوزستان یعنی بیمارستان آیت الله کرمی اهواز را ظرف دو هفته پیش از طریق تفاهم‌نامه‌ای؛ به بنیاد شهید هبه (هدیه) کردند. ما هم کار جدی شروع کردیم که آنجا در سطح استاندارد بیمارستان خاتم الانبیاء بتواند خدمات درمانی را به بخش جنوب کشور ارائه کند.

ایجاد ۸۰ شعبه بیمه دی 

اوحدی گفت:‌ زمانی که وارد بنیاد شهید شدیم ۱۸۰۰ میلیارد تومان مطالبات درمانی از سال گذشته رسوب کرده بود. از هشت هزار مرکز طرف قرارداد بنیاد شهید ۶ هزار و ۲۰۰مرکز با بنیاد قطع رابطه کردند. جانباز مراجعه می‌کرد و آنها جواب نمی‌دادند. اولویت اول ما رسیدگی به این موضوع بود. شرایط درمانی جزء وظایف اصلی بنیاد بود. شعبات بیمه دی را در شهرستان‌ها ایجاد کردیم. بیش از  ۸۰ شعبه بیمه دی ایجاد شده است.

رییس بنیادشهید خاطر نشان کرد:‌ اعتقادم این است که مثلا مشکل مسکن جامعه ایثارگری استان سیستان و بلوچستان که نباید در تهران حل شود باید در همان سیستان و بلوچستان زمین بدهیم. یا استان آذربایجان غربی را در خود استان باید زمین بدهیم و همان‌جا حل شود. در طول این ۹ ماه و نیم به ۲۹ استان رفتیم.

تأمین مسکن ۷۱ هزار نفر از ایثارگران

وی افزود:‌ با همکاری استانداران و پشتیبانی نمایندگان ولی فقیه امروز خداوند توفیق داده است ۷۱ هزار مورد زمین برای تأمین مسکن ۷۱ هزار نفر را فراهم کنیم. تفاهمنامه‌ای با وزیر راه و شهرسازی امضا کردیم؛ به دلیل اینکه آنها باید آماده‌سازی را انجام دهند؛ طبق تفاهم‌نامه تا پایان امسال برای ۲۰ هزار نفر تأمین مسکن امضا شد؛ در اعتبار آنها اصلا چنین چیزی وجود نداشت. از برنامه‌های ویژه ما در این روزها واگذاری این ۲۰ هزار زمین به جامعه ایثارگری است که فرایند ساخت را شروع می‌کنیم.

اوحدی گفت:‌ در برخی شهرستان‌ها که مشکل تأمین زمین وجود نداشته؛ زمین را یا یک واحدی یا دو واحدی واگذار می‌کنیم. در برخی مراکز استان‌ها که مشکل زمین وجود دارد به صورت تجمعی واگذار می‌کنیم. به صورت بلوک‌های چهار یا پنج واحدی. قبلش آئین‌نامه‌ای را آوردیم در دولت مصوب شد. ۵۰ هزار فقره وام برای پشتیبانی ساخت این مسکن؛ در جاهایی که به صورت تجمیع است، در نظر گرفته شد.

در البرز و استان مرکزی یک الگو داشتیم که مناقصه‌ای توسط خود اداره مسکن راه و شهرسازی آنجا گذاشته می‌شود و بر اساس آن انبوه‌سازانی که خوشنام و شرایط احراز داشته باشند، ورود پیدا می‌کنند. کل این وام در اختیار انبوه‌ساز در قالب قراردادی قرار می‌گیرد. وقتی ۷۰ یا ۸۰ درصد کار پیش رفت، شروع می‌کنند به واگذار کردن و اقساط را می‌گیرند. این یک الگوی موفقی بوده است. فرایند آماده‌سازی مسکن، برگزاری مناقصه، تخصیص وام مسکن (با ۴ درصد کارمزد) و بعد فرایند ساخت صورت می‌گیرد. این هفته ۲۰ هزار مورد بعضی به صورت انفرادی و برخی به صورت تجمیعی واگذار می‌شوند و در استان مرکزی هم ۲۶۴ واحد که ساخته شده که واگذار خواهیم کرد.

۳۰ درصد استخدام‌ها باید به ایثارگران اختصاص یابد

وی همچنین در نشست خبری خود در اسفند ماه موضوع اشتغال جامعه ایثارگری را یکی از دغدغه‌های بنیاد دانست و گفت: طبق قانون ۳۰ درصد از استخدام‌ها باید به ایثارگران اختصاص پیدا کند اما این تعداد کفایت تعداد ایثارگران جویای شغل را نمی‌کرد. بر اساس برنامه ششم توسعه تمامی فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد تا پایان این برنامه باید به استخدام دولت دربیایند.

اوحدی افزود: طبق دستور رییس جمهوری این کار باید تا پایان سال ۱۳۹۹ انجام شود و با دستور معاون اول رییس جمهوری باید تا پایان سال ۲۰ هزار نفر از مشمولان این قانون به استخدام دولت دربیایند. در این راستا مکاتبات زیادی از جمله بیش از ۷۰ مکاتبه با دستگاه‌ها انجام شده و آزمون استخدامی اختصاصی باید برای جذب این عزیزان برگزار شود. سازمان سنجش برای برگزاری این آزمون اعلام آمادگی کرده است و امیدواریم این اتفاق پیش از پایان سال رخ دهد، اما اگر به دلیل شرایط پایان سال امکان برگزاری این آزمون مهیا نشد در اولین فرصت سال آینده شاهد برگزاری این آزمون و طی شدن فرایند استخدامی این عزیزان خواهیم بود.

۲۹ سفر استانی 

معاون رییس جمهوری با اشاره به موضوع مسکن ایثارگران گفت: برای رسیدگی به این موضوع سفرهای استانی را به صورت هفتگی در دستور کار قرار دادیم تا مشکل مسکن هر استان در همان منطقه پیگیری شود. طی این برنامه تاکنون ۲۹ سفر استانی انجام شده و زمین برای ۷۱ هزار مسکن تأمین شده است که به مناسبت روز بزرگداشت شهدا با حضور رییس جمهوری ۲۰ هزار فقره از این زمین‌ها تحویل داده خواهد شد.

رضا رضایی مجد منبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.