کد خبر : 4398
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹

دولت برنامه‌های ویژه برای مقابله باپدیده گرگروهای چابهار ودشتیاری دارد

دولت برنامه‌های ویژه برای مقابله باپدیده گرگروهای چابهار ودشتیاری دارد

 اسماعیل نجار روز دوشنبه در بازدید از وضعیت اجرای طرح‌ها و زیرساخت های خسارت دیده از سیل ۹۸ در چابهار و دشتیاری در گفت وگو با خبرنگار تبریز سیاست به نقل از ایرنا اظهارداشت: بعد از سیل دی ماه ۹۸ و فروردین ماه سالجاری خسارت های زیای به زیرساخت های مناطق مختلف جنوب بلوچستان بویژه چابهار،

 اسماعیل نجار روز دوشنبه در بازدید از وضعیت اجرای طرح‌ها و زیرساخت های خسارت دیده از سیل ۹۸ در چابهار و دشتیاری در گفت وگو با خبرنگار تبریز سیاست به نقل از ایرنا اظهارداشت: بعد از سیل دی ماه ۹۸ و فروردین ماه سالجاری خسارت های زیای به زیرساخت های مناطق مختلف جنوب بلوچستان بویژه چابهار، دشتیاری وکنارک وارد شده است.

وی افزود: یکی از مشکلات عدیده در چابهار و دشتیاری پیشروی پدیده گرگروها یا فرسایش خندقی خاک است که سبب شده تا روستاها مورد تهدید جدی باشند و اراضی کشاورزی از بین بروند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: برای مقابله با گرگروها مطالعات زیاد و موثری انجام شده که با جمع آوری آب های سطحی شاهد سرسبزی در مناطق چابهار و دشتیاری باشیم.

وی ادامه داد: گرگروها سبب فرسایش جدی خاک شده اند و هم اینک برای ۱۴ روستا تصمیم گیری شده تا اقدامات لازم انجام شود و اقداماتی را پیشنهاد دادیم که نیاز به اعتبارات کلان ملی است.

نجار با اشاره به اینکه در روستاهای سیل زده توسط بنیاد مسکن اقدامات موثری انجام شده خاطرنشان کرد: مشاور مطالعات طرح گرگروها با همکاری استانداری و مسوولان جلسه ای در تهران برگزار و برای گرگروها تصمیم گیری و چاره اندیشی میکنند.

وی به برنامه برای ساخت ۱۶ هزار واحد مسکونی برای سیلزدگان اشاره کرد و گفت: باید مساعدت لازم به خسارت دیدگان شود، خوشبختانه تلاش خوبی در حال انجام است با برنامه زمان‌بندی امیدواریم سریعا تکمیل و تحویل مردم شوند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: برخی از واحدها با توجه به نرخ بالای مصالح ساختمانی درخواست افزایش تسهیلات را داشته اند که در این باره باید چاره اندیشی شود. 

وی با بیان اینکه محرومیت های سیستان وبلوچستان از امروز و دیروز نیست و با وجود تلاش ها همچنان مشکلات زیاد است و به وضع مطلوب نرسیده ایم، خاطرنشان کرد: با اولویت بندی و تخصیص اعتبارات بخشی از مشکلات مهم مردم باید حل شود.

نجار گفت: در حاشیه دریای عمان لنج های زیادی در حال تلاش و کار هستند که در زمان آتش سوزی باید اقدامات لازم درخصوص استقرار آتش نشانی و تجهیزات اطفای حریق پیش بینی شود تا خسارت کاهش و سریعا مقابله کرد.

وی اظهارداشت: برای زیرساخت های از بین رفته جاده ای و ساخت پل در روستاهای منطقه دشتیاری و چابهار هم اقدامات لازم در دستور کار است و امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات شاهد حل مشکلات تردد آسان مردم باشیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور هدف سفر خود را بازدید و بررسی پیشروی گروگروها و حفره‌های عمیقی که در پی ۲سیل دی‌ماه ۹۸ و فروردین‌ماه سالجاری در اراضی کشاورزی و محدوده های مسکونی منطقه بلوچستان ایجاد شده ذکر کرد.

وی گفت: یکی از مهمترین مشکلات در حوزه منابع طبیعی شهرستان‌های چابهار، دشتیاری و قصرقند که باعث هدر رفت حجم بسیار زیادی از خاک‌های حاصلخیز منطقه شده پدیده خطرناک گرگروها یا فرسایش خندقی است که امیدواریم با کمک دولت و مجلس محترم مشکلات این بخش مرتفع شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌های چابهار و دشتیاری نیز به خبرنگار تبریز سیاست به نقل از ایرنا اظهار داشت: فرسایش خندقی خاک یا به زبان محلی بلوچی گرگروها با پیشروی بی‌سابقه و ایجاد شکاف در اراضی کشاورزی و شسته شدن خاک براثر بارندگی‌های چند سال اخیر بلای جان کشاورزان و روستاییان شهرستان‌های چابهار و دشتیاری شده و تا چند سال بعد زمینی برای کشاورزی و یا سکونت روستاییان باقی نخواهد ماند.

غلامرضا راهداری افزود: یکی از مهمترین مشکلات در حوزه منابع طبیعی چابهار، دشتیاری و قصرقند که باعث هدر رفت حجم بسیار زیادی از خاک‌های حاصلخیز منطقه شده پدیده خطرناک گرگروها یا فرسایش خندقی است که این پدیده مخرب به گونه ای در منطقه تاثیر گذاشته که می توان گفت خاک این منطقه سرطانی گشته و برای درمان آن نیاز به یک جراحی بزرگ دارد. 

وی گفت: محدوده تحت تاثیر فرسایش خندقی براساس آمارهای اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مساحتی معادل ۸۰۰ هزار هکتار بوده که در ۷۰ کیلومتری شمال شرق شهر چابهار واقع شده و از لحاظ تقسیمات سیاسی گرگروها در سه شهرستان چابهار،دشتیاری و قصرقند واقع شده و بخش‌ها و دهستان‌های پلان، پیر سهراب، تلنگ، ساربوک و باهوکلات را در بر می‌گیرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چابهار و دشتیاری بیان کرد: مناطق مسکونی محدوده یادشده شامل ۲۵۸ روستای دارای سکنه است که در پنج دهستان یادشده پراکنده هستند بطوریکه در دهستان پیرسهراب ۱۱۱ روستا، دهستان پلان ۸۲ روستا، دهستان تلنگ ۵۷  روستا، دهستان ساربوک هفت روستا و در دهستان باهوکلات نیز یک روستا واقع شده است.

وی بیان کرد: این دشت، منطقه وسیعی از اراضی مسطح مارنی با خاکی بسیار حاصل خیز و حساس به فرسایش است و در آن اراضی وسیع زراعت سیلابی در محل خروجی حوزه‌های آبریز کوهستان به دشت به صورت سنتی با نام دگار (Dagar ) دیده می شود که از ویژگی‌های منحصر به فرد این منطقه بوده و به منظور استفاده از سیلاب و رسوبات حاصلخیز آن ایجاد شده و نیز بصورت سنتی نقش کنترل سیلاب های ایجاد شده را ایفا می کند.

راهداری گفت: سطح فوق بحرانی دارای گالی‌هایی در سطح گسترده بوده و بررسی‌های انجام شده بر روی گالی‌ها یا گرگروها نشان می دهد که حساس‌ترین ناحیه، سرشاخه‌های پنجه‌ای گالی‌ها هستند که از جهت شرقی به سمت رودخانه کاجو در حال پیشروی است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات ناشی از توسعه گالی یا گرگروها در منطقه چابهار از بین رفتن کشاورزی سیلابی در اثر حذف هیدرولوژیکی رودخانه کاجو است، افزود: نقشه آبکندهای دشتیاری و چابهار در دوره های زمانی ۱۳۳۶، ۱۳۴۷، ۱۳۷۲، ۱۳۸۸ و۱۳۹۷ نشان می دهد که آبکندها بعد از سال ۱۳۷۶ سرعت پیشروی بیشتری( دو برابر) نسبت به چهار دهه قبل خود داشته اند همین سرعت بالای پیشروی آبکندها سبب شده که آبکندها در فاصله کمتر از ۲ کیلومتری رودخانه کاجو در اطراف روستاه‌های چنگارک و عرب‌زهی قرار گیرند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌های چابهار و دشتیاری تصریح کرد: آبکندهای این منطقه سالانه بین ۱۰ تا ۶۷۰ متر پیشروی طولی دارند پیشروی آبکندهای چنگارک در حد ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر در سال بوده یعنی در سالهای آینده احتمال رسیدن آبکندها به رودخانه کاجو در صورت وجود ترسالی بسیار محتمل است.منبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.