کد خبر : 1544
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱

زندگی یک میلیون آذربایجانی در ۹.۳ هزار هکتار بافت فرسوده و و سکونتگاه‌های غیر رسمی /افزایش سرانه خدمات عمومی به ۱۵ متر در استان

زندگی یک میلیون آذربایجانی در ۹.۳ هزار هکتار بافت فرسوده و و سکونتگاه‌های غیر رسمی /افزایش سرانه خدمات عمومی به ۱۵ متر در استان

به گزارش تبریزسیاست، ابوالقاسم سلطانی توضیحاتی در خصوص پروژه‌های بازآفرینی شهری این استان ارائه کرد و با اشاره به این‌‌‌که، آذربایجان شرقی ۶۳ شهر و شهرستان دارد، اظهار داشت: ۴۸ محله هدف در ۹ شهر استان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در اولویت ساماندهی قرارگرفته‌‌اند و تا سال ۱۴۰۰ نیز سالانه ۱۰محله به این تعداد اضافه خواهد شد. به گفته


به گزارش تبریزسیاست، ابوالقاسم سلطانی توضیحاتی در خصوص پروژه‌های بازآفرینی شهری این استان ارائه کرد و با اشاره به این‌‌‌که، آذربایجان شرقی ۶۳ شهر و شهرستان دارد، اظهار داشت: ۴۸ محله هدف در ۹ شهر استان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در اولویت ساماندهی قرارگرفته‌‌اند و تا سال ۱۴۰۰ نیز سالانه ۱۰محله به این تعداد اضافه خواهد شد.

به گفته سلطانی مجموع بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی در سطح استان ۹ هزار و ۳۶۴ هکتار است که یک میلیون و ۵۱۰ هزار نفر در این بافت‌ها ساکن هستند، از این میزان ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از عمده بافت‌های ناکارآمد در شهر تبریز قرار دارد. همچنین در این استان ۳ هزار و ۵۶۴ هکتار سکونتگاه غیر رسمی وجود دارد.

ساخت و احداث مسکن بازآفرینی

 او با بیان این که در استان آذربایجان شرقی بر اساس برنامه اصلی دولت دوازدهم و تاکیدات مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، توجه به احداث مسکن در محلات ناکارآمد و جابجایی سکونتگاه‌های غیررسمی و در معرض خطر زلزله و رانش قرار دارد، گفت: برای این منظور در مرحله اول محدوده پرخطر ۴۸ هکتاری واقع در ضلع جنوبی اتوبان پاسداران شناسایی شد و اقدامات لازم برای تامین زمین مورد نیاز جهت جابجایی این محله صورت گرفت. در این محدوده پرخطر ۳ هزار واحد مسکونی در قالب حدود ۱۲ هزار نفر ساکن هستند.

او برخی از پروژه‌های بازآفرینی شهری آذربایجان شرقی را این گونه برشمرد: یکی از پروژه‌های مهم، احداث شهرک جوانان با ۴ هزار و ۵۰۰ واحدمسکونی و با مساحت حدود ۱۳۰ هکتار (ناخالص) است که بعد از کسر مساحت مربوط به پهنه و حریم گسل شمال تبریز، عوارض توپوگرافی، مسیل رودخانه و… برای حدود ۶۱ هکتار آن بارگذاری کاربری مسکونی با خدمات مربوطه انجام گرفته است.

 او افزود: پروژه ۲ هزار واحدی شهرک طلائیه با همکاری سازمان همیاری شهرداری تبریز با مساحت حدود ۱۳ هکتار در مرحله آماده سازی است که در جوار بافت حاشیه‌نشین منطقه قراردارد، پروژه احداث ۴۸۰ واحد مسکونی اسدگولی با همکاری شهرداری تبریز با مساحت حدود ۱.۶ هکتار نیز یکی از نمونه‌های درجاسازی برای ساماندهی بافت موجود حاشیه‌نشین منطقه است که اسکلت دو بلوک آن به اتمام رسیده است.

به گفته سلطانی اجرای پروژه ۴۵۰ واحدی یوسف آباد، پروژه ۳۰۰ واحدی انتهای طالقانی، پروژه هزار و ۶۰۰ واحدی اراضی کرکج با مساحت حدود ۸ هکتار، پروژه ۶۰۰ واحدی نگین اندیشه با مساحتی حدود ۲ هکتار و پروژه ۵۰۰ واحدی آیمان از دیگر پروژه‌های ساخت مسکن استان به شمار می رود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: در مجموع پروژه‌های احداث مسکن بازآفرینی شهری شامل حدود ۳۰ هکتار از اراضی ملی با ظرفیت تولید حدود ۶ هزار واحد مسکونی است که در محدوده تبریز واقع و برای اسکان مجدد ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی در نظر گرفته شده است.

 

ارائه خدمات روبنایی و زیربنایی

سلطانی با اشاره به ارائه خدمات روبنایی و زیربنایی عنوان کرد: طی دو سال اخیر حدود ۷۴ پروژه بازآفرینی شهری از محل اعتبارات پایدار و اعتبارات تبصره ۱۸شرکت بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی اجرا شده که مجموع این اعتبارات ۲۰ میلیارد تومان بوده است، از این تعداد ۱۷ پروژه با اعتباری معادل ۴.۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده و ۵۷ پروژه دیگر بالغ بر ۱۵.۵میلیارد تومان اعتبار در دست اجراست.

او برخی از مهمترین پروژه‌هایی را که از اعتبارات سال ۹۷ به بهره‌برداری رسیده اند، این گونه برشمرد و گفت: پله‌گذاری محله ملازینال و محله خلیل آباد تبریز، ساماندهی ورودی و پیاده‌روسازی محله چلب ورودی اهر، جدول بندی معابر و آسفالت محله انزاب مراغه، احداث پل ارتباطی روی قوبی چای، بهسازیکفپوش محلات و ساماندهی حاشیه مسیل رودخانه قوبی چای فازهای ۱و ۲و ۳، توسعه شبکه فاضلاب و بهسازی و آسفالت معابر در حاشیه شهرک ولیعصر میانه از جمله پروژه‌هایی هستند که طی دو سال گذشته انجام شده‌اند.

او در خصوص دیگر پروژه‌های در دست اقدام اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در حوزه بازآفرینی شهری گفت: تبدیل گورستان قدیمی ستارخان در محله فقیرنشین شهر تبریز به فرهنگسرا، کتابخانه، سالن ورزشی، پارک و فضای سبز یکی از ظرفیت‌های عمده تامین خدمات عمومی در محلات فقیر نشین محسوب می شود.  علاوه بر این بهسازی و آسفالت معابر و کمک به مسیرگشایی‌های مربوط به پیشنهادات طرح تفضیلی شهر تبریز، احداث خانه محله، کتابخانه و مدرسه در محله آغداش بناب، توسعه شبکه فاضلاب میانه، دیوارکشی خط راه‌آهن محله عشرت آباد مراغه، ساماندهی مسیل سید دره سی هشترود، احیا، نوسازی و بهسازی پیرامون مسجد جامع هشترود، احداث مدرسه در محله بازار ملکان، محله علی آباد و میناخور مرند از جمله این پروژه‌هاست.

 

افزایش سرانه خدمات عمومی به ۱۵ متر در آذربایجان شرقی

 سلطانی در خصوص تاثیرات اجرای پروژه‌های روبنایی و زیر بنایی بر زندگی مردم منطقه توضیح داد: اجرای این پروژه‌ها علاوه بر ایجاد انگیزه و رغبت در ساکنان برای بازسازی مسکن خود، سبب ارتقاء سرانه خدمات عمومی به میزان ۱۵ مترمربع در استان و ۱۰ مترمربع در شهر تبریز شده است. در راستای اجرای پروژه‌های مربوط به احداث کتابخانه و مدرسه نیز در سال‌های آتی افزایش سرانه بیشتری را شاهد خواهیم بود.

 به گفته سلطانی پروژه‌های کالبدی-عمرانی مورد اشاره از پیشرفت فیزیکی به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ درصد برخوردار بوده و با تخصیص اعتبارات سال ۹۹ اکثر آنها به بهره‌برداری خواهد رسید.

او افزود: یکی دیگر از کارهایی که در محلات هدف دنبال می کنیم آسفالت معابر است، در این راستا طی دوسال گذشته حدود ۳ هزار و ۱۹۸ تن قیر رایگان در اختیار هشت شهرداری شهرهای دارای محلات هدف استان قرار گرفت.

 مداخله در بافت فرسوده و تاریخی

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی یکی دیگر از حوزه‌های بازآفرینی شهری را مداخله در بافت فرسوده و تاریخی برشمرد و گفت: بزرگترین و وسیع‌ترین مداخله در بافت‌های فرسوده کشور در شهر تبریز با حجم عملیاتی ۱۲هکتار از سال ۱۳۸۱تحت قالب پروژه‌های احیاء و نوسازی میدان شهید بهشتی، مسجد کبود و صاحب الامرانجام شده است.

او در این خصوص توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: پروژه میدان شهید بهشتی حدود ۵ هکتار مساحت دارد و با سرمایه‌گذاری حدود ۵۵۰ میلیارد تومان انجام شده که سهم دولت ۱۵ درصد و سهم بخش خصوصی ۸۵ بوده است، پروژه مسجد کبود با مساحتی حدود ۴ هکتار با سرمایه‌گذاری حدود ۲۵۰ میلیارد تومان که اجرا و به اتمام رسیده و پروژه صاحب الامر با مساحتی حدود ۳ هکتار با سرمایه گذاری حدود ۳۲۰میلیارد تومان اجرا شده است.

او با اشاره به اعطای تسهیلات بانکی برای نوسازی بافت‌های فرسوده، تصریح کرد: از سال ۹۰ تا کنون حدود ۲۷هزار و ۶۲۷ واحد مسکونی به صورت خودمالکی و از طریق دریافت وام تسهیلات بانکی مخصوص بافت‌های فرسوده، دریافت بسته‌های تشویقی و تخفیف‌های صدور پروانه ساختمانی، نوسازی و بازسازی معرفی شده اند و ۲۰ هزار و  ۳۷۵ قرارداد منعقد شده است. در این رابطه ما جزو سه استان برتر کشور هستیم. تعداد تسهیلات بانکی صندوق یکم (خرید و ساخت) در قالب طرح اقدام ملی در نیمه دوم سال ۹۷ حدود هزار و ۶۵۰ واحد و از سال ۱۳۹۷ تاکنون حدود ۲ هزار و ۶۱۲ واحد بوده است.

توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی

او یکی دیگر از فعالیت‌های استان در حوزه بازآفرینی شهری را توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی ساکنان محلات هدف برشمرد و عنوان کرد: در راستای توانمندسازی و  مهارت‌آموزی ساکنان محلات هدف بازآفرینی شهری با هدف ارائه خدمات آموزشی(برگزاری دورههای آموزشی-کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های آموزشی) با سازمان فنی و حرفه‌ای و جهاد دانشگاهی استان قراردادی منعقد شده است.

 

انتهای پیام/۶۰۰۰۱
Source link

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.