کد خبر : 8233
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱

ضرورت مشاوره به خانواده‌های آسیب دیده از کرونا

ضرورت مشاوره به خانواده‌های آسیب دیده از کرونا

افسانه جلیلیان روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی تبریز سیاست به نقل از ایرنا افزود: کرونا، مسائل اقتصادی را که زیربنای مسائل روانی، اجتماعی است، تحت تاثیر قرار داده، از سوی دیگر مساله بیکاری در خانواده ها مطرح است، برای مثال در موسسه توانمندسازی مهر و ماه عده ای که در رستوران و آرایشگاه ها مشغول

افسانه جلیلیان روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی تبریز سیاست به نقل از ایرنا افزود: کرونا، مسائل اقتصادی را که زیربنای مسائل روانی، اجتماعی است، تحت تاثیر قرار داده، از سوی دیگر مساله بیکاری در خانواده ها مطرح است، برای مثال در موسسه توانمندسازی مهر و ماه عده ای که در رستوران و آرایشگاه ها مشغول کار بودند، نظافت منازل یا پرستاری از کودک و سالمند را به عهده داشتند، تحت تاثیر کرونا بیکار شدند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی به خاطر تعطیلی مدارس و آنلاین شدن آموزش ها، فرزندان نیز خانه نشین و به گروه مادر و پدران بیکار اضافه شدند در صورتی که آموزش آنلاین نیاز به زیرساخت و ابزار و وسایل خاص خود دارد که تامین آن از عهده والدینی که از نظر اقتصادی وضعیت خوبی ندارند، خارج است.

سرپرست گروه روانشناسی موسسه توانمندسازی مهر و ماه اضافه کرد: پیش از کرونا خانواده ها زمانی را در فضای بیرون از منزل سپری می کردند و زمان کمتری را با هم در ارتباط بودند اما با شیوع کرونا، شرایطی بوجود آمد که خانواده ها بیش از گذشته کنار هم و در فضای محدود خانه هایشان حضور دارند در این میان به عنوان مثال درخواست کودک از والدین برای تامین گوشی هوشمند یا اینترنت موجب بالا رفتن میزان تنش و درگیری در محیط خانواده هایشان می شود.

جلیلیان اظهار داشت: در موسسه مهر و ماه و در میان مددجویان، شاهد افزایش درگیری و تنش در محیط خانواده ها هستیم، آمارها نشان می داد تنش های روانی در دوره کرونا افزایش یافته و به مرور زمان ریشه های افسردگی و اضطراب در خانواده ها نمود پیدا کرده است براین اساس مراجعه افراد به این موسسه برای دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره بیش از گذشته افزایش یافته است.

وی با اشاره به وضعیت نوجوانان در شرایط کرونایی گفت: نوجوانان به دلیل قرارگیری در سن حساس نوجوانی و به دلیل آموزش های آنلاین با فضای مجازی مواجه شده و مسائل جدیدی پیش روی شان قرار گرفته است،  آنها به دنبال گمگشته های ذهنی شان وارد فضای مجازی شده و با مسائل مثل برقراری ارتباطات اشتباه، قلدری ها در فضای مجازی رو به رو شدند،  همه اینها خودش باعث افزایش تنش های روانی میان نوجوانان و حتی با خانواده هایشان شده است.

جلیلیان با بیان اینکه خیلی از خشونت ها و تنش های در محیط خانه ناشی از بیکاری و فشارهای اقتصادی است گفت: در چنین وضعیتی خانواده از مرد خانه و پدر توقعاتی دارد و وقتی این توقعات برآورده نشود موجب درگیری، تنش و در موارد حادتر ضرب و شتم می شود.

این روانشناس گفت: در میان خانواده های تحت حمایت موسسه مهر و ماه مورد طلاق نداشته ایم. مواردی در شرف طلاق بوده اما سعی کردیم با مداخله به موقع و برقراری جلسات مشاوره با مادر و پدر جلوی این اتفاقات را بگیریم و تاکنون موفق هم بوده ایم.

وی ادامه داد: شک نداشته باشید که جلسات روانشناسی به ویژه در این دوران از اهیمت بالایی برخوردار است. جلسات مشاوره تاثیر زیادی در حل مشکلات خانواده ها دارد. افراد در ابتدا تحت مشاوره های فردی قرار می گیرند و در مرحله بعد با حفظ پروتکل های بهداشتی و در محیطی مناسب، مشاوره های گروه درمانی انجام می شود.

جلیلیان رمز موفقیت موسسه در دوران کرونا را ارتباط تنگاتنگ با خانواده ها دانست و گفت: سعی کردیم ارتباط مان را با خانواده ها قطع نکنیم. ارتباط با خانواده و مشاوره به آنها تا حد زیادی کمک کرد که شدت آسیب در خانواده های تحت پوشش موسسه کاهش یابد.

وی تاکید کرد: بدون شک در این دوران رها شدن خانواده های تحت پوشش موسسات باعث افزایش آسیب در بدنه این خانواده ها شده و در مواقعی می تواند منجر به طلاق و جدایی شود. گاه نتیجه این جدایی ها می تواند زیانبار باشد. مثل گرایش به اعتیاد، شکل گیری زن سرپرست خانوار، فرزندان طلاق و بدسرپرست، همه این موضوعات بیانگر اهمیت بالای جلسات روانشناسی و مشاوره در خانواده ها است. بدون شک پیشگیری بهتر از درمان بوده و مشاوره آبی بر آتش مشکلات است.منبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.