کد خبر : 1793
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲

ننگ آمریکا در ترور سردار صلح و نماد مبارزه با تروریسم پاک‌شدنی نیست

ننگ آمریکا در ترور سردار صلح و نماد مبارزه با تروریسم پاک‌شدنی نیست

به گزارش خبرنگار حوزه دولت تبریزسیاست، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: اولین جلسه سران قوا بعد از مجلس یازدهم روز یکشنبه تشکیل شد؛ به اعتقاد ما همکاری سه قوه موجب حل سریعتر مشکلات خواهد شد. وی با اشاره به اینکه کرونا باعث رشدهای منفی ۱۲ و ۱۳ درصد شده


به گزارش خبرنگار حوزه دولت تبریزسیاست، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: اولین جلسه سران قوا بعد از مجلس یازدهم روز یکشنبه تشکیل شد؛ به اعتقاد ما همکاری سه قوه موجب حل سریعتر مشکلات خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه کرونا باعث رشدهای منفی ۱۲ و ۱۳ درصد شده است، اظهار داشت: اختیار کامل دولت در خصوص برخی تصمیمات در شرایط حساس کم است بنابر این همکاری قوای دیگر اجتناب ناپذیر است. در این جلسه مباحث مختلف بحث شدو در مورد افزایش و امنیت سرمایه گذاری صحبت شد.

ربیعی با تصریح بر اینکه یکی از بحث های جلسه سران قوا مسائل منطقه‌ای بود، گفت: عبور از شرایط دشوار فعلی نیازمند هماهنگی بین قوا، ارتباط بیشتر دولت با جامعه و اعتماد بیشتر است و حتما از این شرایط سخت عبور خواهیم کرد.

وی افزود: دوران سخت کرونا در همه دنیا شرایط ویژه‌ای را به وجود آورده و ایران تنها کشوری است که با دو موضوع تحریم و کرونا  روبرو است، بودن دو قوه به همراه دولت و تفاهم در تصمیمات نیز به کوتاه کردن فرایند تصمیم‌گیری ها، همکاری در اجرا خواهد شد این از ضروریات اجتناب ناپذیر این دوران است. 

سخنگوی دولت گفت: در این جلسه مباحث پیرامون چگونگی افزایش سرمایه گذاری صورت گرفت و مشکلات سرمایه گذاری و اقداماتی که برای این کار سه قوه باید انجام دهند مورد بحث قرار گرفت. 

وی ادامه داد: در بخشی از جلسه  موضوع گسترش صادرات و برگشت سریع ارز به چرخه تولید، مسائل بازار ارز و بورس، سیاستهای کاهش نقدینگی و کاستن از تورم مطرح شد. همچنین در  جلسه چگونگی هماهنگی های  اجرایی، تقنینی، نظارتی و قضایی را مورد گفتگو قرار گرفت.

ربیعی گفت: همچنین به علت حساسیت موضوعات بین المللی، مسائل منطقه‌ای و چگونگی مقابله با طراحی ها و توطئه های رژیم صهیونیستی مورد بحث قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مدتها است در کش و قوس قانونی شدن است. در نهایت در جلسه اخیر هیات دولت، برای تامین نظر مجلس شورای اسلامی، آیین نامه آن اصلاح شد. امیدوارم با این اصلاح، فرزندان به حقوق خود برسند و به این مطالبه پاسخ داده شود.

ربیعی گفت: پیش بینی ما این است امسال خرید واکسن آنفولانزا افزایش یابد. ابتدا ۹ میلیون دوز خریداری شده که تا ۱۶ میلیون دوز هم افزایش می یابد که اولویت استفاده با افراد در معرض خطر است.

وی اظهار داشت: همچنین ستاد ملی مدیریت کرونا به وزارت علوم اجازه داد تا برای جلوگیری از تجمع در برگزاری و تردد عوامل اجرایی در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹ برای رشته محل هایی که تعداد داوطلب در آنها در سال ۱۳۹۸ کمتر از ظرفیت است، پذیرش دانشجو بدون آزمون و صرفا براساس سوابق تحصیلی و معدل تراز شده مقطع کارشناسی به صورت متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام شود.

ربیعی درباره بازگشایی دانشگاه‌ها گفت: از این هفته سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با حدود سه میلیون و پانصدهزار دانشجو شروع شد و تا اواخر مهرماه کلیه ورودی‌های جدید آموزش عالی در کلیه مقاطع تحصیلی اعلام خواهند شد. از یک میلیون و ۳۹۲ هزار داوطلب ۵۹ درصد آنها را خانم‌ها و ۴۱ درصد را آقایان تشکیل می‌دادند. آغاز به کار دانشگاه‌های ما در شرایط کرونا تجربه های جدیدی پیش روی ما است.

وی تصریح کرد: ارتقای آموزش و مبارزه با کرونا را  دولت و جامعه ما  از سال تحصیلی گذشته تجربه کردند و امسال نیز با تجربه بدست آمده سال تحصیلی را آغاز کردیم.قبل از سال ۹۸ کمتر از نیم درصد دانشجویان و تعداد انگشت شماری از دانشگاه ها  تحت پوشش آموزش الکترونیکی بودند اما امروز پیش از ۹۰ درصد مراکز آموزش عالی ما تحت آموزش غیرحضوری قرار گرفته اند.

ربیعی تاکید کرد: ترم جدید دانشگاهها با محوریت آموزش ترکیبی آغاز به کار کرد و چون امکانات دانشگاهها متفاوت است، نحوه چگونگی آموزش ترکیبی به دانشگاه‌ها واگذار شده است. و تمام تلاش نظام آموزشی این است که ترم تحصیلی دانشجویان براساس نظم آموزشی به پایان برسد.

وی اظهار داشت: همچنین مبارزه با کرونا اساسا یک موضوع علمی است. بدون دستاوردهای علمی و آموزشی نمی توانستیم و نمی توانیم این سطح از تاب آوری را در مقابله با کرونا داشته باشد. انتظار از دانشگاهها است که در دروان بحران ها، تحریم و کرونا ضمن افزایش ظرفیت ها و دانش افزایی  به نیازهای جامعه پاسخ دهند.

سخنگوی با اشاره به  رحلت آیت الله صانعی گفت: در ابتدای هفته، خبر درگذشت ناگوار عالم جلیل القدر حضرت آیت الله صانعی موجب حزن و ناراحتی شد. ایشان هم از پیشگامان مبارزه و نهضت بود و هم مورد اعتماد و محبت فراوان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) قرار داشت. مجاهدت های خالصانه و پژوهشگرانه در گشودن باب اجتهاد و ساده زیستی و منش همراه با تواضع و دردمندی و درد آشنایی از وجود شخصیتی ایشان بود و این ضایعه را تسلیت عرض می‌کنم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسشی درباره توییت اخیر رییس جمهور امریکا مبنی بر اینکه «ایران قصد دارد اقدام تلافی جویانه ای دیگر در مقابله با ترور شهید سلیمانی انجام دهد» خاطر نشان کرد: من متن سخنان ترامپ را دیدم. متاسفم که رییس جمهور یک کشوری که داعیه مدیریت و نظم جهانی را دارد بر چنین پایه ای سست اظهار نظری سریع و سفارشی و مخدوش را انجام می دهد.

وی با اشاره به اینکه دنیا اسیر انتخابات ماه نوامبر آمریکا شده است، خطاب به دولت آمریکا عنوان کرد: در خصوص سردار شهیدمان که سردار صلح در منطقه و نماد مبارزه با تروریسم را ترور کردید؛ این ننگ شما پاک‌شدنی نیست. آمریکا بزرگترین خطای راهبردی خود را مرتکب شده است. و با این کارها نمی تواند جنایت های خود را مخفی کند. در صورت هرگونه خطای راهبردی آمریکا، پاسخ قاطع  ایران را خواهد دید. 

سخنگوی دولت درباره اخبار مربوط به لغو طرح فروش اوراق سلف نفتی بیان کرد: طرح فروش اوراق سلف نفت جزء طرح‌های مورد نظر دولت است و آن را دنبال می‌کند. این طرح نقدینگی را جمع می‌کند و به دنبال آن تورم را کاهش می‌دهد. گویا آقای جهانگیری در این باره صحبت کرده بودند که با ایشان صحبت کردم و تصحیح شد.

ربیعی در ادامه نشست خبری و در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزسیاست، مبنی بر علت عدم معرفی وزیر صمت و انتقاد نمایندگان مجلس در این باره، گفت: نباید ذهنیت مردم را نسبت به اینکه دولت کنترلی بر قیمت‌ها ندارد مخدوش کنیم.

وی با بیان اینکه دولت در شرایط بحرانی تصمیم‌های درستی برای قیمت‌ها گرفته، یادآور شد: ما آقای مدرسی خیابانی را معرفی کرده بودیم و به هر دلیلی رای نیاورد و دلایل مختلفی عنوان شد و شنیدم که حالا برخی می‌گویند کاش رأی می‌آورد.

ربیعی افزود: ما برای اینکه کسی را معرفی کنیم نمی‌توانیم فرد بی‌اطلاع را معرفی کنیم، زیرا آنوقت تازه باید با وزارتخانه آشنا شود و این کار آسانی نیست و حتماً رییس جمهور به زودی فرد مورد نظر را معرفی خواهد کرد و افراد مختلفی در حال مصاحبه برای این کار هستند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که با توجه به توافق جدید بین یکی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس (بحرین با اسرائیل) واکنش ایران در این باره چیست و واکنش ایران در قبال معامله مشابه احتمالی اسرائیل با سایر کشورهای منطقه چگونه خواهد بود؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید اعلام برقراری روابط دیپلماتیک میان بحرین و رژیم صهیونیستی، آن را اقدامی ننگین و خفت بار از سوی بحرین می داند که آرمان فلسطین و چندین دهه مبارزات و تحمل رنج و مصیبت مردم فلسطین را در قربان گاه انتخابات آمریکا ذبح میکند. 

وی اظهار داشت: بدون تردید مردم مظلوم  و حق طلب فلسطین و مسلمانان آزاده جهان هرگز عادی سازی روابط با رژیم غاصب و یاغی اسرائیل را نخواهند پذیرفت و این اقدام ننگین در حافظه تاریخی ملت مظلوم و ستمدیده  فلسطین و ملتهای آزاده جهان تا ابد باقی خواهد ماند. دولت بحرین در خطایی بنیادین به جای کسب مشروعیت از مردم خود، متاسفانه با پشت کردن به آنان و با اقدامی خفت بار به دامن رژیم اشغالگر قدس پناه آورده و آرمان فلسطین شریف را قربانی انتخابات داخلی آمریکا نموده است.

ربیعی تصریح کرد: حاکمان بحرین از این پس شریک جنایات رژیم صهیونیستی به عنوان منبع تهدید دائمی امنیت در منطقه و جهان اسلام و ریشه دهه‌ها خشونت، کشتار، جنگ، ترور و خونریزی در فلسطین مظلوم و منطقه خواهند بود. قطعا نتیجه این اقدام دولت بحرین  تنها خشم فزاینده و نفرت ماندگار مردم مظلوم فلسطین، مسلمانان و ملل آزاده جهان خواهد بود.جمهوری اسلامی ایران  ضمن هشدار به هرگونه ایجاد ناامنی رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج‌فارس، مسئولیت  تمامی عواقب هرگونه اقدامی در این ارتباط متوجه دولت بحرین و دیگر دولتهای همراه شده است.

سخنگوی دولت بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران همچنین هر تحرکی در جهت رسمی کردن روابط با رژیم غاصب صهیونیستی را خطای راهبردی بزرگی می داند که موجب افزایش بینش مسلمانان منطقه به اهداف و مقاصد شوم مسببان آن و تبدیل شدن به محرکی برای نیرومندی روزافزون گروه های مقاومت خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران دخالت خطرناک رژیم صهیونیستی در منطقه را خطرآفرین دانسته و تاکید دارد ،کشورهای حرکت کننده در این مسیر  باید تمام مسئولیت عواقب آن را بر عهده بگیرند.

وی در مورد جلسات استماع رسیدگی به ایرادات مقدماتی ایالات متحده و ملاحظات و پاسخ ایران در خصوص صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری در پرونده شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه خاطر نشان کرد: در این مرحله، آمریکا به دنبال اثبات عدم صلاحیت دادگاه دادگستری بین المللی، عدم ارتباط برجام با عهدنامه مودت، عدم قابلیت پذیرش دعوی، ارتباط موضوع با صلح و امنیت آمریکا است و این که اقدامات دولتهای ثالث در چارچوب عهدنامه قرار نمی گیرد. ایران عهدنامه را لازم الاجرا می داند و موضوع دعوی را تنها مربوط به برجام نمی داند و به علاوه معتقد است که وجود روش حل اختلاف در یک سند مانع از طرح همان موضوع در مرجع حل اختلاف دیگر نمی شود.

ربیعی با تاکید بر اینکه روش آمریکا در تحریم و فشار حداکثری موجب نقض تجارت آزاد و عادلانه است افزود: ادعای امریکا در مورد عدم شمول عهدنامه بر اقدام کشورهای ثالث صحیح نیست.گرچه نتیجه دعوی به ارزیابی دادگاه از ادله طرفین بستگی دارد ولی ایران مواضع خود را قابل اتکا و دفاع می داند.

وی در مورد سخنان اخیر حسن روحانی در سخنان درباره خودداری برخی کشورها از بازگرداندن پول‌ها به ایران و تمهیدات دولت در این باره تصریح کرد: همانگونه که مستحضر هستید ما منابع ارزی خوبی داریم که در کشورهای دیگر وجود دارد. ما انتظار داریم که آنها دسترسی ما به این منابع را مسدود نکنند و اجازه دهند از این منابع استفاده کنیم. آمریکائیها  با تهدید و به نحوی خفت‌گیری نمی‌گذارند کشورهایی که می‌خواهند به ما کمک کنند، کار خود را انجام دهند. کشوری که می‌خواهد به ما کمک کند، آمریکایی‌ها به صورت خصوصی به آنها مراجعه کرده و تهدید می‌کنند که اگر به ما کمک کنند، با اینکه کار کردن با ما طبق قطعنامه‌های سازمان ملل متحد مجاز است، آنها مورد تنبیه قرار خواهند گرفت.

سخنگوی دولت گفت: جمهوری اسلامی ایران استفاده از پول محلی، تهاتر، کار مشترک و بانک مشترک را به عنوان مکانیسمهای جدید در دستور کار قرار داده است. امروز همسایگان و همه کشورهائی که تحریم هستند در مورد مبادله با ارز محلی صحبت می کنند یا هنگامی که با تهدید تحریم سوییفت روبه‌رو می‌شوند به دنبال راه‌اندازی سوییفت جدید و ملی خود و بدون امریکا می‌روند، همه و همه تهدیدی برای دلار است.

ربیعی درباره اخیر زلمای خلیلزاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان همزمان با برگزاری دور جدید مذاکرات صلح بین‌الافغانی در دوحه با توجه به کارنامه آمریکا در افغانستان اظهار داشت: ایران از شروع گفتگوهای بین الافغانی بین دولت افغانستان، گروه های سیاسی و طالبان استقبال می کند و امیدوار است این گفتگوها بدون مداخله خارجی و در یک تفاهم جامع میان افغان ها به نتایج مطلوب خود برای استقرار صلح و ثبات دائمی در افغانستان، و امنیت در منطقه منجر گردد. دستگاه اداری ترامپ نگران مردم افغانستان و آینده این کشور نیست و فقط بدنبال توافق برای فروختن به مردم آمریکا  در انتخابات ماه نوامبر است.

سخنگوی دولت گفت: آمریکا با بهانه ایجاد امنیت و مبارزه با مواد مخدر به افغانستان حمله کرد ولی به اعتراف فرماندهان و مسئولان آمریکائی و شرکای اروپائی آنها در هر دو ماموریت شکست خورده است و اکنون شاهد حضور و فعالیت روز افزون داعش در آن کشور  هم هستیم. ایران حضور نیروهای خارجی در افغانستان را یکی از دلایل اصلی ادامه جنگ در آن کشور می داند و خروج مسئولانه این نیروها یکی از گامهای اساسی برای ایجاد صلح و امنیت در افغانستان است.

وی تاکید کرد: ما مذاکرات آمریکا با طالبان را به معنای مذاکرات صلح افغانستان نمی دانیم اما به هرحال با اقداماتی که به ایجاد صلح در افغانستان کمک کند نیز مخالفت نمی کنیم. آمادگی داریم در چارچوب درخواست دولت افغانستان و سایر طرفهای درگیر از حداکثر ظرفیتمان  برای پیشبرد روند صلح استفاده کنیم.

سخنگوی دولت درباره اینکه اتصال شبکه  برق ایران، آذربایجان و روسیه چه زمانی اتفاق می افتد و از نظر هزینه و تجهیزات چگونه برآورد شده است؟چه مزایایی برای ایران دارد؟ وآیا هزینه  برق را کاهش می دهد؟ بیان داشت: در حال حاضر پروژه مزبور توسط مهندسین مشاور ایرانی که مورد تایید هر سه کشور قرار گرفته در حال مطالعه است. انشاالله این مطالعه در سال جاری به اتمام می رسد و کار اجرایی شامل هزینه ها و تجهیزات براساس نتایج مطالعه تعریف می شود. یکپارچه شدن سیستم برق ایران با روسیه که ظرفیت نصب شده آن حدودا سه برابر ایران است و تجارت برق و پایداری شبکه از فواید و نتایج این کار است.

وی تاکید کرد: رنج مردم با تک تک سلولهای اعضای دولت درگیر است و خیلی از شرایط را نمی‌توان گفت. خیلی از این سخنان مانند تعطیلی دولت مناسب نیست.

ادامه دارد …
Source link

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.