کد خبر : 12972
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۷

پیش‌بینی خاموشی گسترده در صورت تداوم افزایش مصرف/ رشد ۴۰ درصدی اوج بار در فروردین ۱۴۰۰

پیش‌بینی خاموشی گسترده در صورت تداوم افزایش مصرف/ رشد ۴۰ درصدی اوج بار در فروردین ۱۴۰۰

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از اساسی‌ترین شاخص‌های صنعت برق که می‌تواند بیانگر اوضاع این صنعت تلقی شود، شاخص اوج بار مصرف است. بر اساس مستندات علمی، به حداکثر میزان مصرف برق در بازه زمانی مشخص که در سال اتفاق می‌افتد، شاخص اوج بار می‌گویند، برای مثال اوج بار سال ۱۳۹۹ در تاریخ

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از اساسی‌ترین شاخص‌های صنعت برق که می‌تواند بیانگر اوضاع این صنعت تلقی شود، شاخص اوج بار مصرف است.

بر اساس مستندات علمی، به حداکثر میزان مصرف برق در بازه زمانی مشخص که در سال اتفاق می‌افتد، شاخص اوج بار می‌گویند، برای مثال اوج بار سال ۱۳۹۹ در تاریخ ۳۱ تیرماه همان سال و در ساعت ۲۱ با ثبت میزان مصرف ۵۸ هزار و ۲۵۴ مگاوات به بیشترین حد خود رسید.

بررسی روند رشد شاخص اوج بار مصرف در طول ۱۰ سال گذشته صعود قابل توجه این شاخص را گزارش می‌دهد، به طوریکه از ابتدای دهه ۹۰ تا سا ۱۳۹۷ به طور متوسط سالانه شاهد افزایش ۵ درصدی شاخص اوج بار بوده‌ایم.

در همین راستا وزارت نیرو با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف برق و هدایت بخش تقاضا به سمت کاهش اوج بار زمینه کاهش رشد ۵ درصدی شاخص اوج بار در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ را پدیده آورد و این شاخص را در محدوده افزایش ۱ درصدی متوقف کرد.

به عبارت دیگر در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ اوج مصرف برق بیشتر از ۱ درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا نکرد.

*کنترل رشد اوج بار در محدوده ۱ درصد، هدف وزارت نیرو در سال ۱۴۰۰

پس از هدف‌گذاری وزارت نیرو به منظور نگه‌داشتن افزایش اوج بار هر سال در محدوده ۱ درصد، رضا اردکانیان، وزیر نیرو از برنامه خود برای تثبیت این افزایش این شاخص در سال ۱۴۰۰ با تداوم رشد ۱ درصدی خبر داد.

اردکانیان ضمن اشاره به اینکه اگر در سال ۱۴۰۰، موفق به کنترل رشد شاخص اوج بار در محدوده ۱ درصد شویم، میخ جلوگیری از افزایش بی‌رویه اوج بار را بر زمین کوبیده‌ایم، تاکید کرد:«برنامه وزارت نیرو در تابستان سال ۱۴۰۰ تثبیت رشد اوج بار در محدوده ۱ درصد است.»

توجه به هدف‌گذاری وزارت نیرو و تلاش برای تحقق این هدف با اعمال سیاست‌های مدیریت تقاضای  مصرف برق به خصوص در بخش خانگی با اعمال راهکارهایی نظیر تعرفه پیک مصرف و سیاست‌های تشویقی در شرایطی در دستور کار قرار گرفته که از آمار مرتبط با مصرف برق در سال ۱۴۰۰ اخبار بحرانی منتقل می‌شود.

*رشد سرسام‌آور ۴۰ درصدی اوج بار در فرودین ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته

به گزارش فارس، بر اساس گزارش وضعیت شبکه برق کشور مندرج در تارنمای شرکت مدیریت شبکه برق ایران اوج بار مصرف برق در آخرین روز فروردین ماه سال ۱۴۰۰ به ۴۳ هزار و ۷۳۹ مگاوات رسید. این در حالی‌ست که در ۳۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۹، اوج بار تنها ۳۴ هزار و ۲۳۳ مگاوات بود. در حقیقت اوج بار ۳۱ فروردین ماه سال جاری نسبت به سال گذشته با افزایش نجومی ۲۸ درصدی را تجربه کرده است.

در شرایطی در انتهای فروردین ماه سال ۱۴۰۰ مصرف برق در یک ساعت از ۴۴ هزار مگاوات نیز عبور کرد که سال گذشته در انتهای اردیبهشت ماه شاهد رسیدن اوج بار به ۴۴ هزار مگاوات بوده‌ایم.

بررسی افزایش اوج بار مصرف در فروردین ماه سال جاری نسبت به فرودین ماه سال گذشته، اخبار بحرانی مرتبط با افزایش مصرف را به آخرین روز این ماه محدود نمی‌کند. بر اساس آمار مذکور رشد اوج بار نسبت به سال گذشته حتی از ۲۸ درصد نیز فراتر رفته و در تاریخ ۲۹ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش ۴۰ درصدی اوج بار نسبت به سال گذشته بوده‌ایم.

این در حالی‌ست که رشد اوج بار در در فروردین سال ۱۳۹۹ نسبت با فرودین ماه سال ۱۳۹۸ عمدتا کمتر از ۱۰ درصد بوده و در مقاطعی نظیر ۱۷ و ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ نسبت سال گذشته روند کاهشی را نیز تجربه کرده است.

در همین راستا، محمد پورحمید، کارشناس حوزه انرژی ضمن اشاره به شرایط بحرانی مصرف برق در سال جاری گفت:« متاسفانه در سال ۱۴۰۰ شاهد رشد نجومی اوج بار نسبت به سال گذشته هستیم و این رشد با ارقام ۴۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ رسیده است.»

این کارشناس حوزه انرژی در بیان اینکه سیاست‌های مدیریت تقاضا از همین الان باید اعمال شود تا شاهد افزای نامتعارف اوج بار در سال ۱۴۰۰ نباشیم، گفت:« علاوه بر افزایش قابل توجه مصرف انرژی برق در سال ۱۴۰۰، شرایط کم بارشی زمینه خارج شدن نیروگاه‌های برق‌آبی را فراهم کرده و زمینه تشدید وقوع بحران خاموشی در ماه‌های پیش رو تشدید می‌شود.»

*کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق ادارات و بانک‌ها در دستور کار دولت

در چنین شرایطی که شاهد رشد نجومی اوج بار در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته هستیم، اهمیت بهینه‌سازی مصرف برق و اصلاح الگوی مصرف اهمیت دوچندانی پیدا خواهد کرد.

در این رابطه، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در بیان راهکارها مورد استفاده به منظور مدیریت رشد اوج بار در سال ۱۴۰۰ گفت:« در سال جاری علاوه بر اقدامات مدیریت تقاضای که در گذشته انجام می‌شد، برنامه کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق بخش عمومی کشور که عمده آن ادارات دولتی و بانک‌ها هستند در دستور کار قرار می‌گیرد، علاوه بر آن از مردم تقاضا داریم با مدیریت مصرف برق شرایط را برای گذر از بحران پیش رو مهیا کنند.»

رجبی مشهدی در بیان دلایل افزایش مصرف برق در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته، تاکید کرد:« افزایش ۵ درجه دما نسبت به سال گذشته منجر به روشن شدن زودهنگام وسایل سرمایشی بخش خانگی شده و از سوی دیگر کم بارشی زمینه روشن شدن چاه‌های کشاورزی یک ماه زودتر از سال گذشته را فراهم کرده است.»

به گزارش فارس، در شرایطی که روند رو به رشد مصرف انرژی برق که در فرودین‌ماه اتفاق افتاد در ادامه سال ۱۴۰۰ نیز اتفاق بیفتد به طور حتم میزان برق مورد نیاز از میزان ظرفیت تولید پیشی گرفته و شاهد رخ دادن خاموشی گسترده در کشور خواهیم بود. علاوه بر آن هدف‌گذاری وزارت نیرو به منظور کنترل رشد اوج بار در محدوده یک درصد نیز با چالش جدی مواج می‌شود.

انتهای پیام/
منبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.