کد خبر : 2336
تاریخ انتشار : یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰

۱۰ منتخب جدید مجلس یازدهم در ایستگاه بررسی اعتبارنامه/ چه زمانی منتخبان جدید نماینده می‌شوند؟

۱۰ منتخب جدید مجلس یازدهم در ایستگاه بررسی اعتبارنامه/ چه زمانی منتخبان جدید نماینده می‌شوند؟

گروه پارلمانی تبریزسیاست: مراسم تحلیف ۱۰ نماینده مردم در مرحله دوم انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی امروز در نشست علنی مجلس برگزار شد. به این ترتیب نمایندگان منتخب یعنی شبیب جویجری منتخب مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون، علیرضا زندیان منتخب مردم بیجار، علی اصغر سلیمی نماینده مردم سمیرم، علیرضا عباسی منتخب مردم کرج،


گروه پارلمانی تبریزسیاست: مراسم تحلیف ۱۰ نماینده مردم در مرحله دوم انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی امروز در نشست علنی مجلس برگزار شد.

به این ترتیب نمایندگان منتخب یعنی شبیب جویجری منتخب مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون، علیرضا زندیان منتخب مردم بیجار، علی اصغر سلیمی نماینده مردم سمیرم، علیرضا عباسی منتخب مردم کرج، اشتهارد و فردیس، حسین رجائی ریزی منتخب مردم لنجان، بهزاد علیزاده منتخب مردم دره شهر و آبدانان و بدره، ابراهیم عزیزی منتخب مردم کرمانشاه،مجتبی بخشی پور منتخب مردم اسلام آباد غرب، عبدالجلال ایری منتخب مردم کردکوی و بندر ترکمن و بندر گز، مهدی باقری منتخب مردم زنجان و طارم برای انجام مراسم تحلیف در جایگاه قرار گرفته و سوگند یاد کردند.

متن سوگند نمایندگان طبق اصل ۶۷ قانون اساسی به شرح ذیل است:

بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏

«من در برابر قرآن مجید به خدای متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌کنم که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. همچنین ودیعه‌ای که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم، و در انجام وظایف وکالت، ‌امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم، از قانون اساسی اطاعت کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهار نظرها استقلال کشور و آزادی مردم و تامین مصالح آنان را مدنظر داشته باشم.»

* عضویت جدیدالورودهای مجلس یازدهم در شعب بررسی اعتبار نامه 

بعد از مراسم تحلیف، نمایندگان مجلس هر کدام عضو یکی از شعب رسیدگی به اعتبارنامه ها شدند که احمد امیرآبادی فراهانی عضویت هر یک از اعضا را در شعب به شرح زیر اعلام کرد:

ابراهیم عزیزی منتخب مردم کرمانشاه شعبه ۲

بهزاد علیزاده منتخب مردم ایلام شعبه ۱۰

علیرضا زندیان منتخب مردم بیجار شعبه ۸

شبیب جویبری منتخب مردم اهواز شعبه ۹

حسین رجایی منتخب مردم لنجان شعبه ۱۰

مجتبی بخشی‌پور منتخب مردم اسلام‌آباد غرب شعبه ۱۱

مهدی باقری منتخب مردم طارم شعبه ۱۴

اصغر سلیمی منتخب مردم سمیرم شعبه ۱۳

عبدالجواد ایری منتخب مردم کردکوی و ترکمن شعبه ۱۲

علیرضا عباسی منتخب مردم کرج شعبه ۷

* ارجاع اعتبارنامه به شعب منتخب

ارجاع اعتبارنامه های منتخبان دوره دوم انتخابات مجلس یازدهم به شعب مرحله دیگری بود که برای تکیه بر کرسی نمایندگی برای منتخبان جدید انجام شد. 

به این ترتیب احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۶ مهر ماه) مجلس شورای اسلامی شعبات رسیدگی به اعتبارنامه ۱۰ منتخب مردم در مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را مطابق جدول توزیع حوزه های انتخابیه در شعب ۱۵ گانه موضوع ماده ۲۸ آیین نامه داخلی مجلس به شرح زیر قرائت کرد:

– ابراهیمی عزیزی شعبه ۱۲

– بهزاد علیزاده شعبه ۷

– علیرضا عباسی شعبه ۱۱

– علیرضا زندیان شعبه ۱۴

– شبیب جویجری شعبه ۲

– حسین رجایی ریزی شعبه ۱۳

– مجتبی بخشی پور شعبه ۲

– عبدالجلال ایری شعبه ۱۱

– اصغر سلیمی شعبه ۹

– مهدی باقری شعبه ۱۴

بر اساس این گزارش مطابق ماده ۲۶ آیین نامه داخلی مجلس، هر یک از شعب برای تمام دوره نمایندگی رسمیت دارند و وظایف و اختیارات آن‌ها عبارتند از: ۱- رسیدگی به اعتبارنامه ها، ۲- تعیین اعضای کمیسیون تحقیق، ۳- تعیین اعضای کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس، ۴- بررسی و تشخیص صلاحیت نامزدهای عضویت در کمیسیون های تخصصی .

* رسیدگى به اعتبارنامه نمایندگان بر اساس آیین نامه داخلی مجلس

بر اساس ماده ۲۸ آیین نامه داخلی مجلس اعتبارنامه‌ها به‌همراه ضمائم آن به‌‌موجب جدول حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی که براساس حروف الفبا از طرف معاونت قوانین مجلس با نظارت هیأت رئیسه سنی تنظیم شده است، به‌ترتیب به شعب پانزده‌گانه جهت رسیدگی ارجاع می‌شود. هیأت رئیسه موظف است فهرست اعتبارنامه‌های ارجاعی را قبل از آغاز رسیدگی، تکثیر کند و در اختیار نمایندگان قرار دهد. چنانچه هر یک از نمایندگان به اعتبارنامه‌ای معترض باشد، ظرف مدت سه‌روز از تاریخ انتشار فهرست مذکور حداکثر تا پایان وقت اداری روز سوم، موظف است اعتراض کتبی خود را امضاء و به ‌انضمام مدارک و اسناد مربوط به شعبه ذی‌ربط تقدیم کند.
تبصره۱- شعبه موظف است عدم رسیدگی شورای نگهبان به موضوع مورد اعتراض یا حادث‌شدن آن بعد از اعلام صحت انتخابات را احراز کند.
تبصره۲- گزارش هر شعبه توسط سخنگو در مجلس قرائت می‌شود و درصورت عدم امکان، به ‌ترتیب رئیس و یا یکی از نواب رئیس یا دبیران وظیفه او را انجام می‌دهد.
ماده ۲۹ آیین نامه داخلی مجلس می‌گوید شعبه موظف است حداکثر ظرف مدت سه‌روز کاری گزارش تأیید آن دسته از اعتبارنامه‌های واصله را که معترض ندارند، به‌صورت یکجا به هیأت رئیسه ارسال کند تا برای تصمیم‌گیری مجلس در دستور کار قرار گیرد.
اعتبارنامه‌هایی که مورد اعتراض نمایندگان قرار گرفته است، حداکثر ظرف مدت پنج روز کاری توسط شعبه رسیدگی می‌شود. در صورتی‌که نظر شعبه تأیید اعتبارنامه باشد، گزارش تأیید آن برای تصمیم‌گیری به مجلس ارائه می‌شود. چنانچه نظر شعبه رد اعتبارنامه باشد، از طریق هیأت رئیسه مجلس به کمیسیون تحقیق ارجاع خواهد شد تا پس از رسیدگی و ارائه گزارش، برای تصمیم‌گیری مجلس در دستور کار قرار گیرد.
* دور دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تکلیف ۱۰ کرسی باقی مانده مجلس یازدهم در انتخابات ۲۱ شهریور ماه امسال تعیین شد و هنوز ۶ کرسی مجلس یازدهم خالی و بلاتکلیف است که در انتخابات خرداد ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شود.

بر اساس این گزارش یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفند سال گذشته در ۵۵ هزار شعبه اخذ رای در ۲۰۸ حوزه انتخابیه برگزار شد اما در این دوره نامزدهای ۱۱ حوزه انتخاباتی مجموع آرای مورد نیاز برای پیروزی در مرحله نخست را به دست نیاوردند و در نهایت ۲۷۹ منتخب به مجلس راه یافتند.

پیش از آغاز رسمی مجلس و در روزهای نخست آن، سه نماینده منتخب با نام‌های فاطمه رهبر از تهران، محمد علی رمضانی دستک از آستانه اشرفیه و عیسی جعفری از کبودرآهنگ بر اثر بیماری کرونا درگذشتند و دو منتخب دیگر یعنی غلامرضا تاجگردون به دلیل رد اعتبارنامه و سینا کمالخانی به دلیل عدم تائید مدرک تحصیلی از نمایندگی در دوره یازدهم بازماندند.

قرار بر این بود که بر اساس قانون انتخابات مجلس، برای ۱۱ حوزه ای که حد نصاب آرا کسب نشده بود تعیین تکلیف در دور دوم مشخص شود اما درباره سایر کرسی‌های خالی مجلس شرایط متفاوت است و تکلیف جایگزین سه نماینده درگذشته و دو نماینده رد اعتبار شده در انتخابات میان دوره ای و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تعیین خواهد شد.

حوزه‌های انتخابیه میانه در استان آذربایجان‌شرقی، سمیرم و لنجان در استان اصفهان، کرج، اشتهارد و فردیس در استان البرز، دهلران، دره‌شهر، آبدانان و بدره در استان ایلام، اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در استان خوزستان، زنجان و طارم در استان زنجان، بیجار در استان کردستان، کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب و دالاهو در استان کرمانشاه و کردکوی، ترکمن، بندر گز و گمیشان در استان گلستان حوزه‌هایی بودند که انتخابات در آنها به مرحله دوم کشیده بود. 

از بین این ۱۱ حوزه، تکلیف ۱۰ حوزه انتخابیه در ۲۱ شهریور ماه در دوره دوم انتخابات یازدهم مجلس تعیین شد و  تکلیف یکی از حوزه ها یعنی حوزه انتخابیه میانه در میان دوره ای روشن می‌شود. چرا که یکی از ۲ نامزد راه‌یافته این حوزه به دور دوم انتخابات مجلس یازدهم  به استناد نامه شورای نگهبان و اعلام ستاد انتخابات کشور رد صلاحیت شد و  از آنجا که برگزاری انتخابات با حضور یک نامزد موضوعیت ندارد، تکلیف این کرسی هم همان خرداد ۱۴۰۰ تعیین می‌شود. 

انتهای پیام/
Source link

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.