کد خبر : 1819
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰

۱۵ درصد تماس‌های اورژانس تبریز مزاحمت تلفنی است/ فردی که ۱۲۰۰ بار مزاحم اورژانس شد

۱۵ درصد تماس‌های اورژانس تبریز مزاحمت تلفنی است/ فردی که ۱۲۰۰ بار مزاحم اورژانس شد

به گزارش تبریزسیاست،  فرزاد رحمانی بمناسبت فرا رسیدن چهل و پنجمین سالروز تاسیس اورژانس در کشور (۲۶ شهریور ماه ) و گرامیداشت روز ملی اورژانس “نشست خبری با عنوان روز ملی اورژانس ”  با گلایه از ایجاد برخی مزاحمت‌ها برای اورژانس و ایجاد ماموریت‌های کاذب اظهار کرد: ماموریت‌های کاذب سبب تعطیل شدن چندین ساعته‌ی یک


به گزارش تبریزسیاست،  فرزاد رحمانی بمناسبت فرا رسیدن چهل و پنجمین سالروز تاسیس اورژانس در کشور (۲۶ شهریور ماه ) و گرامیداشت روز ملی اورژانس “نشست خبری با عنوان روز ملی اورژانس ”  با گلایه از ایجاد برخی مزاحمت‌ها برای اورژانس و ایجاد ماموریت‌های کاذب اظهار کرد: ماموریت‌های کاذب سبب تعطیل شدن چندین ساعته‌ی یک پایگاه شده و سلامت بیماران را در صورت نیاز به خدماتی فوری اورژانس و احیای قلبی به خطر می‌اندازد.

وی، ۱۰ تا ۱۵ درصد تماس‌های روزانه‌ اورژانس را مربوط به مزاحمت‌های تلفنی عنوان کرد و گفت: بطوریکه  یک نفر، ۱۲۰۰ بار مزاحم اورژانس شده است. شماره‌های مزاحمان اورژانس توسط امور حقوقی، قوه قضاییه و امور ارتباطات زیرساخت، پیگیری و قطع می‌شود.

ابتلای قطعی ۶۷ پرسنل اورژانس آذربایجان شرقی به کرونا 

رحمانی در ادامه نشست از ابتلای قطعی ۶۷ پرسنل اورژانس آذربایجان شرقی به کرونا خبر داد و بیان کرد: هشت نفر از این تعداد در بیمارستانهای استان بستری شده بودند و شهید عباس انصاری از پرسنل اورژانس سراب بود که حین انتقال بیمار مبتلا از شهرستانی به شهرستان سراب به کرونا مبتلا شد و پس از هفته‌ها مبارزه با این بیماری به شهادت رسید.

رحمانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه همانند پایگاه‌های اورژانس سراسر کشور در اورژانس آذربایجان شرقی نیز با کمبود پرسنل مواجه هستیم، اظهار کرد: عمده مشکل ما نبود مکان کافی برای احداث پایگاه‌های جدید در سطح کلانشهر تبریز است.

رحمانی از احداث پایگاه اورژانس نزدیک بازار تبریز را یکی از الزامات برای کلانشهر تبریز عنوان کرد و گفت: در صورت بروز اتفاقی در یکی از تیم‌چه‌های بازار تبریز، انتقال بیمار با برانکارد چندان ممکن نبوده و نیازمند احداث پایگاه در این محل هستیم.

راه اندازی اورژانس بانوان در تبریز

وی در ادامه اظهار کرد: اوژانس بانوان در تهران و شیراز وجود دارد، ما هم آماده راه اندازی اورژانس بانوان هستیم. مجوز ایجاد اورژانس بانوان امسال گرفته شده و اولین دوره آموزش تکنسین‌های خانم نیز آغاز گردیده است.
 
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان کرد: مقرر شده است پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان دوره‌ی کاردانی فوریت‌های پزشکی، اورژانس بانوان نیز راه اندازی شود.

رحمانی در ادامه تعداد استاندارد ایستگاه‌های پایگاه‌های اورژانس را بر اساس برنامه ششم توسعه، ۴۵ پایگاه عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بدون احتساب اورژانس روان و پایگاه‌های موتوری که بعدها افزوده شده‌اند، حدود ۲۸ پایگاه اورژانس وجود دارد که تلاش می‌کنیم تا پایان سال به ۳۲ پایگاه و تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از ۴۰ پایگاه برسد.

وی با اشاره به تعداد پایگاه‌های خیرساز، گفت: پایگاه‌هایی با کمک خیران  در شهر زنوز، آذرشهر و شبستر ساخته شده‌اند و دو پایگاه اورژانس تبریز نیز خیرساز بوده و مجوز احداث هشت پایگاه خیرساز نیز اخذ شده است.

رحمانی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط خاص امسال، خیران در خرید ماسک و تجهیزات حفاظت فردی، طب سنج و دستگاه سنجش اکسیژن خون، کمک زیادی کردند.

علت ۴۵ درصد از تماس‌ها را با اپراتور مرکز فوریت‌های پزشکی، تروما و تصادفات 

وی در ادامه، علت ۴۵ درصد از تماس‌ها را با اپراتور مرکز فوریت‌های پزشکی، تروما و تصادفات عنوان کرده وافزود: علت بقیه تماس‌ها نیز به بیماران قلبی، بیماران تنفسی، کرونایی و مسمومیت‌ها و سایر موارد مربوط بوده و ۷۵ الی ۸۰ درصد از بیماران به بیمارستان منتقل شده و ۱۵ درصد از آن‌ها در صحنه درمان می‌شوند.

آزادسازی ۱۱۰ دستگاه آمبولانس از منطقه آزاد ارس

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مرکز مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنانش از اختصاص آمبولانس‌های جدید به پایگاه‌های جدید و در دست احداث خبر داد و گفت: با آزادسازی ۱۱۰ دستگاه آمبولانس در سال ۹۷ از منطقه آزاد ارس و توزیع آن در پایگاه‌های اورژانس سطح استان، توانستیم نیاز به آمبولانس‌های جدید را تامین کنیم.

 رحمانی ادامه داد: ۱۳ دستگاه آمبولانس بنز نیز به پایگاههای اورژانس جاده‌های صعب‌العبور اختصاص داده شد که این آمبولانس‌ها سال گذشته در بارش برف سنگین، کمک زیادی کرد.

وی متذکر شد: کمبودی از نظر آمبولانس نداریم، اما مشکل در زمان رسیدن بر سر صحنه است که شاید بخشی از آن مربوط به کمبود پایگاه باشد که سعی می‌کنیم تمامی مناطق را پوشش دهیم.

رحمانی با مقایسه ۶ ماهه عملکرد مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی طی سال جاری و سال گذشته، بیان کرد: تعداد کل ماموریت‌های تصادفی و غیر تصادفی با کاهش هشت درصدی از ۵۶ هزار و ۲۹۲ مورد در سال گذشته به ۵۲ هزار و ۵۳ مورد طی سال جاری رسیده است.

 وی از کاهش ۶ درصدی ماموریت‌های غیر تصادفی مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: تعداد این ماموریت‌ها نیز از ۴۴ هزار و ۷۶۴ مورد به ۴۲ هزار و ۳۲۹ مورد در سال جاری کاهش یافته است.

کاهش ۱۶ درصدی تعداد کل ماموریت‌های تصادفی

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مرکز مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به کاهش ۱۶ درصدی تعداد کل ماموریت‌های تصادفی در سال ۹۹، بیان کرد: سال گذشته، ۱۱۵۲۹ ماموریت تصادفی انجام شده بود که امسال تعداد آن به ۹۷۷۴ ماموریت، کاهش یافته است.

رحمانی، ادامه داد: تعداد بیماران انتقالی به بیمارستان طی سال جاری، ۲۸ هزار و ۹۹۱ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۳۳ هزار و ۳۵۴ نفر بود ۱۳ درصد کاهش داشته است.

افزایش ۳۰ درصدی تماس با مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی

وی از افزایش ۳۰ درصدی تماس با مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی، طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: سال گذشته تعداد تماس‌های روزانه با اپراتور مرکز اورژانس تبریز ۹۰۰ مورد و سایر شهرستان‌ها ۳۰۰ مورد بود که امسال به حدود  ۳۲۰۰ مورد تماس روزانه در کل استان افزایش یافته است.

وی با اشاره به تماس‌های کرونایی با مرکز اورژانس، بیان کرد: تعداد تماس‌ها در این خصوص در روزهای اولیه شیوع کرونا بسیار زیاد بود، اما پس از راه اندازی سامانه ۴۰۳۰ تعداد تماس‌ها کمتر شد.

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مرکز مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان کرد: در ابتدا چهار دستگاه آمبولانس صرفا برای انتقال بیماران کرونایی اختصاص داده شده بود که پس از هر بار انتقال  شست وشو وضد عفونی می‌شد، اما اکنون به دلیل افزایش موارد مراجعه‌ی سرپایی، اکثر در پایگاه‌ها ضدعفونی و شستشوی آمبولانس‌ها همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در مجموع دو سوم از ماموریت‌های روزانه مربوط به کلانشهر تبریز و مابقی مربوط به سایر شهرستان‌های استان است، خاطرنشان کرد: از ابتدای اسفند ماه تا شهریور ماه سال جاری ۳۰۱۲ ماموریت کرونایی انجام شده است که ۱۸۶۴ مورد آن مربوط به تبریز است.

وی در ادامه این نشست افزود: روزانه ۳۰۰ ماموریت اورژانسی انجام می‌شود که حدود ۲۱۰ مورد از آن متعلق به تبریز است، گاهی اوقات پرسنل هر پایگاه اورژانس بدون استراحت و حتی صرف غذا، روزانه ۱۲ ماموریت انجام می‌دهند.

رحمانی از افزایش تعداد پایگاه‌ها به شش پایگاه و ایجاد سه پایگاه موتوری در تبریز خبر داد و گفت: بر اساس آیین‌نامه پوشش فراگیر خدمات اورژانسی باید به ازای هر ۵۰۰ هزار نفر در سطح شهر، یک پایگاه موتوری وجود داشته باشد.

وی با اشاره به انجام عملیات‌های متعدد توسط پرسنل اورژانس برای نجات مادران باردار در فصل زمستان در روستاهای صعب‌العبور آذربایجان شرقی به ویژه در شهرستان‌های هشترود، بستان آباد و چاراویماق، ورزقان بیان کرد: دهیاران می‌توانند با کمک به اورژانس محلی را که به تایید هوانیروز هم برسد برای هلیکوپتر اورژانس در نظر بگیرند.

سخنگوی اورژانس آذربایجان شرقی نیز در ادامه این نشست از رسانه‌ها خواست قبل از شروع فصل سرما و افزایش موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن اطلاع‌رسانی‌های لازم را در این خصوص به منظور پیشگیری از مرگ با قاتل خاموش، انجام دهند.

وحید شادی‌نیا ادامه داد: کار رسانه‌ها به ارائه آمار مصدومان و کشته‌شدگان در حوادث مختلف خلاصه نشود، بلکه رسانه‌ها به رسالتشان در راستای ارائه نکات آموزشی و پیشگیری نیز عمل کنند و مردم را با خدمات و وظایف اورژانس آشنا کنند.

گفتنی است ، مردم می‌توانند انتقادات، پیشنهادات و رضایت خود از عملکرد پرسنل اورژانس را به سامانه ۱۹۰ گزارش داده و از راهنمایی کارشناسان مستقر در خصوص کمبودهای دارویی نیز بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/۶۰۰۰۱
Source link

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.